Advokátní kancelář

AKAV_LOGO__BLUE_GREEN_ON_WHITE-removebg-preview (1)
11/11/2020
fotbal míč.jpg

Co je tréninková kompenzace podle FIFA RSTP a jak se počítá?

Print

Popis příspěvku:

Tento příspěvek se zaobírá nejen tím, co to vlastně znamená tzv. tréninková kompenzace ve smyslu příslušných předpisů FIFA, ale rovněž tím, jak se tato platba při mezinárodních přestupech vlastně počítá.    

Tréninková kompenzace je jednou z kompenzací podle pravidel FIFA. Tato kompenzace je splatná ve dvou případech hráčovi profesionální kariéry:

1. v případě, kdy hráč se poprvé registruje jako profesionální hráč v jiné zemi než té, v níž byl trénován; a

2. v případech následujících mezinárodních přestupů.

V prvním případě klub, u něhož je hráč registrován musí platit kompenzaci každému klubu, který přispěl k tréninku hráče od jeho 12 do 21 let.

V druhém případě, kdy se jedná o mezinárodní přestup hráče, nový klub musí zaplatit tréninkovou kompenzaci předchozímu klubu.

Tréninková kompenzace je splatná do jednoho měsíce od podpisu profesionální smlouvy. Částka kompenzace je kalkulována podle specifické rovnice: hodnota připisovaná úrovni tréninku (učená zemí a úrovní klubu) vynásobená počtem tréninkových let (mezi 12 a 21 letech věku hráče).

Různé kluby mohou mít různé finanční hodnoty podle konfederace, do níž náleží a úrovně klubu, což je dáno dle kategorie přiřazené danému klubu. Existuje celkem šest konfederací ve čtyřech kategoriích klubů. Tyto kategorie jsou založeny na finančních investicích, které kluby utrácejí za hráče. Kategorie I je vyhrazena pro nejvyšší úroveň, zatímco kategorie IV pro nejmenší.

 

FIFA stanovuje tabulku, která udává, jaká kompenzace náleží dle příslušné konfederace a úrovně klubu. Zde je tabulka aktualizovaná pro rok 2020.

 

 

 

Tak například, Fred je americký fotbalista, který trénoval ve dvou rozdílných amerických akademiích před tím než přestoupil do německého klubu (konfederace UEFA). Hráč byl trénován ve věku od 13 do 21 let v jedné americké akademii po dobu dvou let a v druhé po dobu šesti let. Nový klub (z konfederace UEFA) musí oběma akademiím zaplatit kompenzaci. Německo má kluby v kategorii konfederace UEFA, přičemž pokud klub, do kterého hráč přestoupil, je na druhé úrovni (kategorie II), pak první akademie má nárok na 120.000 EUR (60.000 EUR za každý rok ze dvou let) a druhá akademie na 360.000 EUR (60.000 EUR za každý rok z celkových šesti let).

 

 

Zdroj:

https://www.parsalaw.com/fifa-player-transfers

Příslušné předpisy FIFA:

Nařízení FIFA (verze říjen 2020)

Přejít nahoru